rulururu

post FAQ

24. prosince 2007 | Napsal: vain v 22:31

Pokud máte nějaké dotazy, návrhy co přidat, upravit, změnit, prostě cokoliv, kontaktujte admina stránek. Jedná se o volný překlad oficiálních General Questions s menší úpravou. Odkaz, u kterého jsou tři vykřičníky, zatím nemá český ekvivalent a nikam doopravdy neodkazuje nebo odkazuje na anglickou verzi na oficiálních stránkách Odamexu.

post Všeobecné otázky

Proč Odamex?

Odamex následuje filozofii softwaru zdarma a s otevřeným zdrojovým kódem. Cítíme, že s podporou celé komunity můžeme udělat náš software lepší. Popravdě tomu věříme tak pevně, že jsme uvolnili zdrojové kódy Odamexu pod záštitou GNU GPLv2 licence (!!!).

Bude Odamex podporovat pokročilé funkce?

To záleží výhradně na tom, co považujete za pokročílé funkce. Odamex se snaží o plnou Boom kompatibilitu, ale také má nějaké rozšížení nad regurelníh DooM jako mouselook (volný pohled myší nahoru/dolů, skákání (obojí může být vypnuto na straně serveru). Kvůli licenčním konfliktům byl všechen zdrojový kód Hexenu odstraněn nebo nahrazen.

post Požadavky

Na jakých platformách může Odamex běžet?

Odamex byl testován a bylo potvrzeno že jde zkompilovat a spustit na následujících operačních systémech a čipsetech:

Intel x86

 • Windows NT family (Vista, XP, 2000, 2003)
 • Windows 9x family (98, 95, Me)
 • Linux
 • FreeBSD
 • OpenBSD
 • Solaris
 • Mac OS X

PowerPC

 • Mac OS X
 • Linux

SPARC

 • Solaris

Pokud kombinace Vašeho operačního systému a čipsetu není v seznamu výše, neznamená to nezbytně, že Odamex nepojede i Vám. Odamex byl vytvořen s portabilitou už v základu a měl by velmi dobře jet i na Vašem oblíbeném operačním systému a my o něm pouze zatím nevíme. Pokud můžete zkompilovat a spustit Odamex na operačním systému/čipu jehož kombinace není v seznamu výše, prosím dejte nám vědět.

Existují nějaké hardwarové požadavky?

Ne tak docela. Dohodnuté hardwarové požadavky byly splněny, Odamex jede na absolutní většině hardwaru na které jsme ho zkoušeli. Pokud najdete hardwarovou kombinaci, která splňuje softwarové požadavky (OS), ale Odamex na ní nejede, dejte nám vědět.

Jaké soubory sou ještě potřeba?

Odamex vyžaduje základní stavební kamey z her Doom nebo Doom 2 aby šel hrát online. Většina běžných souborů potřebných k hraní sou:

Soubor
Název
Verze

Dostupnost
DOOM1.WAD Doom1: Knee-Deep in the Dead v1.9 sharware
DOOM.WAD Ultimate Doom v1.9 komerční
DOOM2.WAD Doom II v1.9 komerční
TNT.WAD Final Doom: TNT Evolution v1.9 komerční
PLUTONIA.WAD Ultimate Doom v1.9 komerční
FREEDOOM.WAD FreeDoom v0.5 free

Čísla verzí sou důležitá. Existuje mnoho verzí většiny z těchto souborů a soubor z jedné verze nemusí pracovat s jinou, kvůli konzistenci se používají nejnovější verze. Pokud máte kopii Doom Collectors Edition nebo verzi Ultimate Doom nebo Doom 2, ty jsou pro Windows 95, potom používáte poslední verzi těchto souborů. Pokud máte kopii Doom nebo Doom 2 pro DOS, prosím opatchujte vaše soubory na poslední verzi.

Následující jsou zdarma ke stažení a používání:
FreeDoom – „Freedoom projekt se zaměřil na vytvoření kompletní na Doomu postavené hry která je zdarma.“
Doom Shareware – „Wad soubor, který to vše dstartoval!“ (v1.9)

post Hratelnost

Nemohu se připojit na servery!

Odamex je stále v alpha stádiích, updaty základů zdrojových kódu jsou velmi časté. Existují některé servery, které běží na zastaralých verzích, některé běží na posledních veřejných sable verzích Odamexu, a některé co běží na SVN verzích Odamexu. My doporučujeme aby všechny servery a klienti běželi na posledních veřejných (ne SVN) vydáních Odamexu kromě těch, které jsou speciálně označené jako vývojové (testovací) servery. Pokud uvidíš běžící server se zastaralou verzí, prosím kontaktuj správce onoho serveru.

Pohyb se zdá jako trhaný, sledovat hráče jak přecházejí z jednoho místa na druhé je jako sledovat film na Vistách!

Omlouváme se, náš problém. =) Jelikož je Odamex stále ve vývoji a my stále pracujeme na síťovém kódu a snažíme se najít nejlepší kombinaci hladké hratelnosti a spolehlivosti.Nicméně, jak jsi nejspíše myslíš, ještě to není zdaleka hotovo. Ale ujišťujeme, že vývoj Odamexu pokračuje a stejně tak vývoj kvality síťového kódu.

Vypadá to, že se Odamex všeobecně chová divně. Odpojuje mě ze serveru, padá/jinak se chová podivně.

Bugy, bohužel, jsou reálnou a nedílnou součástí vývoje software a Odamex není vyjímkou. Nicméně dobrou zprávou jste vy – ano vy – bez ohledu na zkušenosti s vývojem softwaru nebo přímo programováním nám můžete pomoct objevit dosut neobjevené chyby a pomoct nám tak je odstranit. Prosím přečtěte si sekci „Bugs (!!!)“ pro více informací jak nám můžete pomoct.

Pomoc! Všichni se pohybují příliš rychle a já umírám v sekundě

Prosím přečtěte si článek (!!!) o hratelnosti pro krádké uvedení do velmi unikátního Multiplayer stylu hry Doom.

Jsem veterán v doom2.exe co mi Odamex může nabídnout?

S defaultní konfigurací serveru nabídne Odamex multiplayerový zážitek na bázi klient/server, který velmi věrně emuluje standartní herní mechanizmy vytvořené id Softwarem v roce 1993 s prvním vydáním hry Doom.

Mám rád rozšířené herní funkce, co mi Odamex může nabídnout?

Hráči kteří preferují rozšířené možnosti v Doomu mohou hrát týmové módy, jako Team Deathmatch a Capture the Flag. Také mohou využívat možnosti skákání a používání freelooku k zaměřování ve vertikálním směru pokud to nastavení na serveru umožňuje.

post Bezpečnost

Co už je hotovo ohledně bezpečnosti Odamexu?
 • Byla přidána podpora více Master serverů pro přidání ochrani naší sítě
 • All important communication paths have challenge/response spoof protection
 • rcon_password používají MD5 zakódování, takže tyto hesla nejsou posílány přes internet jako čistý text
Co cheateři?

Shlédněte stránku cheatování (!!!).

post Vývoj

Kdy bude Odamex vydán?

Popravdě, Odamex již vydán je =) První verze 0.1a vyšla 19. ledna roku 2007. Momentálně je aktuální verze 0.6.2 Další vývoj můžete sledovat v changelogu.

Chtěl bych se podílet na Odamexu, jak mohu pomoct?

Je tady mnoho možností jak se můžete podílet na vývoji Odamexu. Můžete pomáhat reportováním bugů (!!!) nebo prostě o Odamexu mluvit, ať přitáhne další lidi, kteří by mohli nějak pomoct. Pokud jsi programátor, můžeš poslat patch vývojovému týmu pro možné zařazení v příští revizi.

Našel sem bug, co mohu udělat?

Shlédni stránku bugy (!!!) pro více informací.

post Co vlastně znamená název ‘Odamex’?

Slovo Odamex není nezbytně akronym (zkratkové slovo). Není reprezentováno nikde jako aplikace nebo na webových stránkách. Jednoduše je originálně vymyšlen vývojovým týmem Odamexu. Níže je uvedeno několik možností, jak mohl název vzniknout:

 • Co fraggle řekl, když se snažil rozjet X v Linuxu. „ oh, damn X!“
 • „Oh! Yes! Fur!“ přečteno v ruštině
 • Online Doom Multiplayer EXperience

Žádné komentáře

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

ruldrurd
© ODAMEX™ designed by vain and Manc | 2007 - 2011
RSS novinek | RSS komentářů